Milování je příjemný zážitek. Neplánovaně otěhotnět však už nic příjemného není. Uvědomuješ-li si, že by neplánované těhotenství bylo ve tvé situaci obtížné, raději neriskuj a používej ochranu.
EXISTUJE VÍCE METOD K OCHRANĚ PŘED NEPLÁNOVANÝM OTĚHOTNĚNÍM:
Hormonální antikoncepce
- tablety/pilulky (pravidelné užívání každý den nejlépe ve stejnou dobu);
- vaginální kroužky (zavádí se 1/měsíc, po 3 týdnech se na 1 týden vyjme);
- náplasti k aplikaci na kůži (každý týden se náplast mění za novou);
- injekce (aplikace 1 za 3 měsíce);
- hormonální nitroděložní tělíska (zavádí se do dělohy na dobu 3–5 let).
Nehormonální antikoncepce
- bariérové metody (spermiím brání v cestě k vajíčku určitá překážka = kondom nebo pesar, pro zvýšení účinnosti bývá tato metoda doplněna o spermicidy = látky, které zabíjejí spermie – krémy, gely, čípky, …);
- nehormonální nitroděložní tělíska.
NEJUŽÍVANĚJŠÍ DRUHY ANTIKONCEPCE mezi mladými jsou:
Kondom
Jako jediný druh antikoncepce brání nejenom početí, ale také přenosu pohlavních chorob! Výhodou je jeho dostupnost, včetně té finanční.
Hormonální antikoncepce
Asi nejoblíbenější druh antikoncepce díky svému pohodlnému používání. Zjednodušeně funguje tak, že hormony obsažené v přípravcích (nejčastěji pilulky) brání v dozrání a uvolnění vajíčka. Spermie pak nemají co oplodnit. Nevýhodou ale mohou být nežádoucí účinky. používání hormonální antikoncepce je nutné konzultovat se svým gynekologem.
MEZI MÉNĚ SPOLEHLIVÉ ČI NESPOLEHLIVÉ METODY PATŘÍ:
- Přerušovaná soulož
- Počítání plodných a neplodných dnů
- Kojení
Po nechráněném styku je také možné použít „pilulku po“/Postinor
Speciální kategorií pilulek je tzv. „pilulka po“, která se užívá po nechráněném pohlavním styku, při selhání jiného druhu antikoncepce apod.
Tabletka zabrání uvolnění vajíčka nebo jeho oplodnění a uhnízdění v děloze. Je to pohotovostní řešení. Nemělo by se opakovat více než dvakrát do měsíce. Rozhodně by se nemělo jednat o prvoplánovou antikoncepci. Při jejím užití se do těla dostává vysoká dávka hormonů a předepisuje ji lékař (nemusí jít o gynekologa). Důležité je užít tento druh antikoncepce co nejdříve po pohlavním styku. Udává se, že do 72 hodin je účinnost velice vysoká. Po požití je třeba co nejdříve navštívit svého gynekologa – jedná se o velký zásah do organismu ženy.
MÝTY OHLEDNĚ OTĚHOTNĚNÍ
Mezi lidmi se šíří řada nepravdivých rad a informací, jak neotěhotnět, zde uvádíme jen některé z nich:
Během menstruace nemůžu otěhotnět.
Ano, můžeš. Někdy může mít žena ovulaci i menstruaci ve stejnou dobu.
Při prvním pohlavním styku otěhotnět nemůžu.
Ano, můžeš. Pravděpodobnost je úplně stejná jako při kterémkoli dalším styku.
K otěhotnění je potřeba, aby muž ejakuloval do pochvy.
Ne. Někdy stačí, když se i malá kapka, která se při vzrušení objeví, dostane na okraj pochvy. Můžeš tedy otěhotnět například i po análním sexu.
Nemohu otěhotnět, pokud nemám orgasmus.
Schopnost dosáhnout při sexu vyvrcholení přirozeně nemá s otěhotněním absolutně nic společného. Spermie mohou dosáhnout vajíčka a oplodnit ho nezávisle na tom, jestli je žena vzrušená, či nikoli.
Proti otěhotnění jsou dobré výplachy nebo sprcha.
Sprchování po sexu možnému otěhotnění nezabrání. Spermie jsou velmi rychlé a děložního krčku dosáhnou během několika sekund.